Rodzaje smarów technicznych
Smary mają ogromne znaczenie dla maszyn i urządzeń. Zmniejszają tarcie pomiędzy elementami metalowymi i zapobiegają awarii, są w każdej maszynie, w zawiasach drzwiowych, samochodach, rowerach itp. Smary z czasem zużywają się i musimy je samodzielnie nanosić. Mechanik samochodowy stosuje smary, by części auta nie nagrzewały się i nie ścierały. To dzięki smarom lepiej pracują wszelkiego rodzaju urządzenia. Stosowane są w przemyśle, mechanice zwykłej i precyzyjnej, motoryzacji oraz wielu innych dziedzinach. Smary wnikają między dwa elementy poruszające się względem siebie, tworząc warstwę poślizgową ułatwiającą ruch i zmniejszającą tarcie. Dzięki smarom ruch elementów jest swobodny i odbywa się bez zakłóceń.
Jakie są zalety smarów?
Wysokiej jakości profesjonalne środki smarujące efektywnie zabezpieczają przed rdzą i korozją, a także ułatwiają demontaż różnego typu mechanizmów i maszyn. Oferowane przez producentów środki smarujące występują w formie półpłynnej smary, pasty, olejów i w aerozolu. Wzbogacane są dodatkami takimi jak: teflon, dwusiarczek molibdenu, pył grafitowy, proszek miedziowy. Smary w przeciwieństwie do olejów nie mają tendencji do wyciekania. Produkty Chester Molecular są na bazie smaru litowego o bardzo wysokiej jakości. Zawierają specjalnie dobrane proszki, aluminium, miedzi i grafitu. Dzięki takiej kompozycji produkty są odporne na bardzo wysokie temperatury i ekstremalne naciski. Jest skuteczna w zastosowaniach statycznych, jak i w smarowaniu detali narażonych na drgania i wibracje.
Jakie są rodzaje smarów technicznych?
Smary techniczne są używane w zakładach przemysłowych, w których wykorzystuje się skomplikowane maszyny, ale również w domach. Pomagają bowiem w lepszym funkcjonowaniu zamków, łańcuchów (również rowerowych), przekładni i wielu innych mechanizmów. Na rynku znajdziemy smary silikonowe i smary suche na bazie teflonu oraz smary wysokotemperaturowe, przeznaczone do intensywnej pracy. Asortyment obejmuje również pasty montażowe ? aluminiową, miedziową, ceramiczną, jak i środki penetrujące i odrdzewiające. Produkty są wysokiej jakości, trwałe i niezawodne, a ich użytkowanie nie sprawia trudności. Szeroka oferta produktów pozwala na dobór smarów technicznych do każdego zastosowania. Dzięki temu można dobrać produkt zabezpieczający wybrane elementy mechanizmów i ułatwiający ich montaż czy demontaż. Produkty Chester Molecular są nowoczesne i starannie dopracowane, przez co zachwycają skutecznością i wygodą wykorzystania.
Czym się różni smar teflonowy od silikonowego?
Spray silikonowy jest używany jako smar, rozpuszczalnik, środek izolujący lub konserwujący. Zmniejsza tarcie i jest odporny na wodę, więc działa antykorozyjnie. Smar teflonowy daje ten sam efekt, ale różnica między nimi polega na tym, że spray teflonowy jest wykonany z PTFE, nie zaś z oleju lub silikonu. Jest bardziej higieniczny i dlatego jest zatwierdzony przez system HACCP. Dlatego też spray teflonowy jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, w ogrodnictwie warzywnym do smarowania przegubów, łożysk, taśm zębatych w kombajnach. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego zagęszczacza, ponieważ smary pracują w różnych warunkach. Istotna jest więc prędkość, temperatura, siła docisku elementów trących. Używa się go wtedy, gdy jest konieczność zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami mechanizmów, które się ze sobą ścierają.