Jakie smary są przystosowane do wysokich temperatur?
Smary znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a także w naszym życiu codziennym. Niekiedy jednak warunki pracy maszyn czy urządzeń są na tyle trudne, że zastosowanie standardowych produktów byłoby nieskuteczne. Do czynników, które wymagają od nas użycia smaru o szczególnych właściwościach, zaliczamy wysokie temperatury. Smary wysokotemperaturowe, bo o nich będzie mowa w tym artykule, to specjalne środki, które przeznaczone są do zastosowania w trudnych warunkach pracy, w szczególności w wysokich temperaturach.
Specyfika smarów wysokotemperaturowych
Zapewnienie optymalnych parametrów smarnych w warunkach bardzo wysokich temperatur nie jest zadaniem łatwym. Dodatkowo bardzo często przy wysokich temperaturach dochodzi problem dużego ciśnienia. Standardowe smary w takich sytuacjach się nie sprawdzą, dlatego konieczne jest zastosowanie produktu, który wzbogacony jest o specjalne dodatki, podnoszące jego odporność na nieprzeciętne warunki termiczne.
Smary wysokotemperaturowe są przeznaczone do skutecznej ochrony przed zapiekaniem. Chronią przed zbyt szybkim zużyciem wynikającym z eksploatacji elementów w trudnym środowisku pracy, a także przed standardowymi problemami, jak np. rdza.
Przykłady zastosowania smarów wysokotemperaturowych
Smary przeznaczone do zastosowania w wysokich temperaturach mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Niejednokrotnie istnieje konieczność użycia ich również w motoryzacji. Zabezpieczają m.in. piasty kół, świece i poszczególne elementy napędu, układu wydechowego czy hamulcowego. Są wykorzystywane do smarowania łożysk, prowadnic pieców i suszarni, łożysk i bruzd ślizgowych, silników łańcuchowych, rolek prowadzących, przekładni, podkładek i wałów elastycznych, przegubów, prowadnic itp. Stosowane są w dźwignicach, pasach mechanicznych, szlifierkach.
Jak się zatem okazuje, zastosowanie smarów wysokotemperaturowych jest bardzo szerokie. Bardzo ważny jest również fakt, że są to produkty niezwykle wytrzymałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych, takich jak woda, pyły, czy wysokie ciśnienie, dlatego też zapewniają skuteczną ochronę w różnych trudnych warunkach.