Rodzaje smarów technicznych

Cyjanoakryl
Do czego służy klej cyjanoakrylowy?
1 października 2020
SMAR 3790
22 sierpnia 2022
Smarowanie części maszyny

Smary mają ogromne znaczenie dla maszyn i urządzeń. Zmniejszają tarcie pomiędzy elementami metalowymi i zapobiegają awarii, są w każdej maszynie, w zawiasach drzwiowych, samochodach, rowerach itp. Smary z czasem zużywają się i musimy je samodzielnie nanosić. Mechanik samochodowy stosuje smary, by części auta nie nagrzewały się i nie ścierały. To dzięki smarom lepiej pracują wszelkiego rodzaju urządzenia. Stosowane są w przemyśle, mechanice zwykłej i precyzyjnej, motoryzacji oraz wielu innych dziedzinach. Smary wnikają między dwa elementy poruszające się względem siebie, tworząc warstwę poślizgową ułatwiającą ruch i zmniejszającą tarcie. Dzięki smarom ruch elementów jest swobodny i odbywa się bez zakłóceń.

Jakie są zalety smarów?

Wysokiej jakości profesjonalne środki smarujące efektywnie zabezpieczają przed rdzą i korozją, a także ułatwiają demontaż różnego typu mechanizmów i maszyn. Oferowane przez producentów środki smarujące występują w formie półpłynnej smary, pasty, olejów i w aerozolu. Wzbogacane są dodatkami takimi jak: teflon, dwusiarczek molibdenu, pył grafitowy, proszek miedziowy. Smary w przeciwieństwie do olejów nie mają tendencji do wyciekania. Produkty Chester Molecular są na bazie smaru litowego o bardzo wysokiej jakości. Zawierają specjalnie dobrane proszki, aluminium, miedzi i grafitu. Dzięki takiej kompozycji produkty są odporne na bardzo wysokie temperatury i ekstremalne naciski. Jest skuteczna w zastosowaniach statycznych, jak i w smarowaniu detali narażonych na drgania i wibracje.

Jakie są rodzaje smarów technicznych?

Smary techniczne są używane w zakładach przemysłowych, w których wykorzystuje się skomplikowane maszyny, ale również w domach. Pomagają bowiem w lepszym funkcjonowaniu zamków, łańcuchów (również rowerowych), przekładni i wielu innych mechanizmów. Na rynku znajdziemy smary silikonowe i smary suche na bazie teflonu oraz smary wysokotemperaturowe, przeznaczone do intensywnej pracy. Asortyment obejmuje również pasty montażowe ? aluminiową, miedziową, ceramiczną, jak i środki penetrujące i odrdzewiające. Produkty są wysokiej jakości, trwałe i niezawodne, a ich użytkowanie nie sprawia trudności. Szeroka oferta produktów pozwala na dobór smarów technicznych do każdego zastosowania. Dzięki temu można dobrać produkt zabezpieczający wybrane elementy mechanizmów i ułatwiający ich montaż czy demontaż. Produkty Chester Molecular są nowoczesne i starannie dopracowane, przez co zachwycają skutecznością i wygodą wykorzystania.

Czym się różni smar teflonowy od silikonowego?

Spray silikonowy jest używany jako smar, rozpuszczalnik, środek izolujący lub konserwujący. Zmniejsza tarcie i jest odporny na wodę, więc działa antykorozyjnie. Smar teflonowy daje ten sam efekt, ale różnica między nimi polega na tym, że spray teflonowy jest wykonany z PTFE, nie zaś z oleju lub silikonu. Jest bardziej higieniczny i dlatego jest zatwierdzony przez system HACCP. Dlatego też spray teflonowy jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, w ogrodnictwie warzywnym do smarowania przegubów, łożysk, taśm zębatych w kombajnach. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego zagęszczacza, ponieważ smary pracują w różnych warunkach. Istotna jest więc prędkość, temperatura, siła docisku elementów trących. Używa się go wtedy, gdy jest konieczność zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami mechanizmów, które się ze sobą ścierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *