W przemyśle często stosowane są kleje do zadań specjalnych, tworzących niezawodne połączenia o ponad przeciętnej wytrzymałości. Przykładem takich klejów są kleje anaerobowe, zwane niekiedy płynnymi tworzywami sztucznymi. Są wolne od rozpuszczalników, co powoduje, że można je wykorzystywać nawet przy łączeniu powierzchni używanych w celach gastronomicznych. Zobaczmy więc jakimi cechami wyróżniają się kleje anaerobowe?
Kleje anaerobowe działają po odcięciu dopływu powietrza w kontakcie dwóch powierzchni. Warunek jest jeden. Przynajmniej jedna z tych powierzchni musi być metalowa. Jet to istotna informacja, gdyż to właśnie metal pełni tu rolę katalizatora, pełne utwardzenie uzyskuje się po około 24 godzinach. Cechuje go niebywała szczelność i wytrzymałość. Kleje anaerobowe wykorzystywane są do klejenia głównie różnych gatunków metali, takich jak stal, mosiądz czy aluminium. Biorąc pod uwagę możliwość łączenia przy użyciu klejów anaerobowych różnych materiałów, można wspomniane metale łączyć z tworzywami sztucznymi, szkłem, czy też gumą.
Kleje anaerobowe czasami wzbogacone są różnymi substancjami, które po podświetleniu lampą fluorescencyjną ułatwiają aplikację kleju. Ze względu na swe właściwości uszczelniające bywa często używany do produkcji i remontów maszyn i urządzeń mechanicznych. Kleje beztlenowe są odporne zarówno na niskie, jak i na bardzo wysokie temperatury. Dokładniej chcąc mówić o cechach klei anaerobowych trzeba wspomnieć o ich:
Kleje beztlenowe anaerobowe produkowane są w różnej sile wiązania w zależności od celu, sposobu ich zastosowania. Wyróżnia się:
Biorąc pod uwagę powyższe właściwości, kleje beztlenowe są niemalże niezastąpione podczas różnego rodzaju prac monterskich, produkcji czy to w automatyce, mechanice przemysłowej, czy branży budowniczej.