Płyty komorowe z poliwęglanu jako materiały do przeszkleń

smar silikonowy
Smary silikonowe w przemyśle
4 listopada 2019
smary spożywcze
Czym charakteryzują się smary spożywcze?
2 grudnia 2019
płyty komorowe z poliwęglanu

Tworzywa sztuczne coraz częściej wypierają materiały pochodzenia naturalnego. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, możliwe staje się nadanie im bardziej pożądanych właściwości. Płyty komorowe z poliwęglanu już od jakiegoś czasu sukcesywnie wypierają szkło i pleksiglas w konstrukcji przeszkleń. Co stanowi o szczególnej użyteczności tego materiału?

Czym są płyty komorowe z poliwęglanu?

Poliwęglan komorowy jest materiałem bezbarwnym, który stosunkowo łatwo poddaje się obróbce. Powstaje on na bazie żywic poliwęglanowych. W zależności od przeznaczenia, grubość uformowanych z niego płyt może zawierać się w przedziale 10-16 mm, a czasem zdarzają się nawet grubsze. Płyty komorowe z poliwęglanu charakteryzują się lekkością i  relatywnie niską ceną. Na uwagę zasługują ich dobre właściwości izolacji termicznej.

 Dobrej jakości poliwęglan wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także nie blaknie i nie wybarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Minusem jest brak izolacji przed promieniami UV. Aby ją uzyskać, płyty pokrywa się warstwą akrylową. W przemyśle gospodarczym wyróżniamy także materiał pokrewny – poliwęglan lity. Jego właściwości są podobne, jednak nie wykazuje tak dobrych cech termoizolacyjnych.

Zastosowanie płyt poliwęglanowych

Tak wiele zalet stanowi o szerokiej wszechstronności materiału. Płyty komorowe z poliwęglanu bardzo dobrze sprawdzają się jako zadaszenie na taras lub balkon. Zapewniają dobry dostęp światła oraz mogą służyć przez długie lata. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym, płyty poliwęglanowe często stosuje się do budowy nowoczesnych szklarni. Pozwala to uzyskać niższy koszt i wyższy stopień bezpieczeństwa. Innym zastosowaniem tego materiału mogą być wszelkiego rodzaju wiaty, w których istotne jest wykorzystanie światła słonecznego oraz termoizolacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *